Lai apmeklētu šo lapu, jums jābut pilngadīgam / pilngadīgai. Vai esat sasniedzis / sasniegusi 18 gadu vecumu?

Vēsture

1865. gads, alus darītavas Aldaris dibināšana.

ASV beidzās Pilsoņu karš, Eiropu un Indiju savienoja telegrāfs, Krievija ieņēma Taškentu, tika nosūtīts pasaulē pirmais fakss, pirmo reizi tiek izdota Lūisa Kerola gāmata Alise Brīnumzemē, Indijā nokrita planētas Marss atlūza, bet Rīgas pilsētas nomalē pēc latvieša Jāņa Daudera ieceres tika uzbūvēta alus darītava Waldschlosschen jeb Meža pils, kas mūsdienās pazīstama kā Aldaris.

Aldarī joprojām atrodamas alus meistaru grāmatas no šī gadsimta. Dažādi alus brūvēšanas noslēpumi no tām tiek izmantoti vēl šobaltdien.

Uz priekšu

Vēsture

 

1906. gads, modernākie Eiropā!

Alus darītava Waldschlosschen (tulkojumā Meža pils), kas vēlākos gados tika pārdēvēta par Aldari, plašāku atzinību iegūst 1906. gadā organizētajā Rīgas fabrikantu biedrības sapulcē, kas turpmākajos gados neatlaidīgi cīnījās par alus nozarei labvēlīgu vidi. 20. gadsimta sākumā Eiropā nav modernākas alus darītavas par Waldschlosschen. Tolaik tika brūvētas sešas alus šķirnes, no kurām iecienītākie bija Portera un Eksporta alus.

 

 

 

 

 

 

1937.gads, rodas Aldaris.

Tiek nodibināta valsts akciju sabiedrība Aldaris. Uzņēmuma simboliku izveido mākslinieks Artūrs Apinis, kura radītie elementi etiķetēs atrodami arī mūsdienās. Jaunais alus darītavas nosaukums tiek izvēlēts, pateicoties aptaujai, kurā piedalījās 3339 cilvēki. Brūvētava piedzīvoja lielas un modernas pārmaiņas, kas iekļāva īpašu iekārtu ieviešanu no Vācijas, kā piemēram, vara tankus, kuri atrodas Aldarī vēl mūsdienās. Taču ir jāpiemin fakts, ka šie tanki vairs netiek izmantoti alus brūvēšanā. 

 

 

 

 

 

 

 

 

1939. gads, Aldaris paplašina darbību.

Alus darītava Aldaris tiek atzīta par modernāko alus darītavu Ziemeļeiropā, kas spēj saražot sešus miljonus litru alus gadā. Brūvētavā tiek ierīkota arī sulu nodaļa. Tirgū parādās divas Aldara ražotas ābolu sulas šķirnes – dabiskā un saldinātā, kā arī dabīgā augļu sulu putojošā limonāde. Jūlija vidū tirgū nonāk Aldara Gaišais.

 

 

 

 

1940.gads, 8 miljoni litru alus gadā.

Aldaris gadā brūvē 8 miljonus litru alus, kas ir 45% no visa Latvijas alus patēriņa.

 

 

 

 

1947. gads, Aldaris uzsāk portera brūvēšanu.

1969. gads, Aldaris paplašina un modernizē pildītavu.

Jaunās pildītavas līnija spēj izlaist 12 000 pudeļu stundā.

 

 

1976. gads, notiek administratīva uzņēmumu apvienošana.

Aldari apvieno ar Vārpas, Iļģuciema alus darītavu un Rīgas 3. alus darītavu zem kopīga nosaukuma: ražošanas apvienība Aldaris. Galvenā ražotne Aldaris Rīgā, Tvaika ielā 44, tiek rekonstruēta un paplašināta. Tiek uzstādītas modernas Čehoslovākijas un Vācijas iekārtas alus un bezalkoholisko dzērienu brūvēšanai.

 

 

1986.gads, Aldarim 10 dažādas alus šķirnes.

Aldaris brūvēja 3.3 miljonus litru alus, kopā 10 šķirnes, t.sk. Rīgas un Aldara alu. Tika uzstādīta automātiskā līnija pasterizēta alus pagatavošanai. Alus apstrāde paaugstinātā temperatūrā palielināja alus glabāšanas ilgumu līdz 1-3 mēnešiem, paverot iespēju uzsākt Aldara produkcijas eksportu. Aldaris gatavoja dzērienus uz iesala bāzes - Veselību un Krievu kvasu. Tika paplašināts arī bezalkoholisko dzērienu sortiments ar dzērieniem Pienenīte, Baikal un Tarhūns.

 

 

1992.gads, notiek Aldara privatizācija.

Aldaris uzsāk sadarbību ar skandināvu koncernu Baltic Beverages Holding (BBH). 

Vēlāk notiek uzņēmuma privatizācija, alus darītavas Aldaris daļas iegūst gan BBH gan uzņēmuma darbinieki.

Uz priekšu

Vēsture

2008.gads, par Aldara īpašnieku kļūst Carlsberg Grupa.

Carlsberg Grupa ir lielākā alus darītava Ziemeļeiropā un Austrumeiropā, un ceturtā lielākā pasaulē. Tās pirmsākumi meklējami jau 1847. gadā, kad J.C. Jākobsens (J.C. Jacobsen) Kopenhāgenas piepilsētā nodibināja savu alus darītavu.

Carlsberg Grupas uzņēmumos visā pasaulē strādā vairāk nekā 41 000 darbinieku, tās produkcija ir nopērkama vairāk nekā 150 valstīs.

Ik gadu 75 Carlsberg Grupas alus darītavās tiek saražoti vairāk nekā 11 miljardi litri alus, kas ir aptuveni 95 miljoni pudeļu dienā.

Nebūs melots, ja teiksim, ka pasaulē katrā alū ir neliela daļiņa no Carlsberg – tieši Aldara īpašnieki pirmie pasaulē radīja metodi tīra rauga pavairošanai – Saccharomyces Carlsbergensis. Līdz tam raugi uzglabāšanas procesā mainījās, tāpēc nekad nevarēja būt drošs, kāds sanāks alus. Carlsberg bez maksas dalījās ar šo atklājumu arī ar citām alus darītavām visā pasaulē.

 

www.carlsberggroup.com

 

NOZĪMĪGĀKIE APBALVOJUMI KOPŠ 2005. GADA

 

2005. gads, par godu Aldara 140 gadu jubilejai radītais Aldaris Leģenda 1865 Australian International Beer Awards 2005 konkursā ieguva bronzas medaļu. Otru bronzu saņēma Aldara Gaišais, bet Zelta alum žūrija piešķīra sudraba medaļu. Savukārt tā paša gada novembrī European Beer Star Awards konkursā Minhenē Aldaris Leģenda 1865 ieguva sudraba medaļu marta alus klasē.

 

2007. gads, Aldara Porteris un Stiprais ieguva sudraba medaļas Australian International Beer Awards 941 konkursam pieteiktās alus šķirnes konkurencē.

 

2008. gads, Aldara Luksus ieguva zelta medaļu prestižajā World Beer Cup 2008, kur kopumā konkursam bija pieteiktas 2864 alus šķirnes. Sīvā konkurencē bronzas medaļu ieguva vēl viens Aldara alus – Latvijas Sevišķais.

 

2009. gads, Aldara brūvētais alus Porteris ieguvis augstāko apbalvojumu European Beer Star Award 2009 un saņēma sudraba medaļu. Konkursā piedalījās 836 alus šķirnes no 35 valstīm, sacenšoties 41 kategorijā.

 

2012. gads, Aldaris kļūst par pirmo uzņēmumu Latvijā, kas Ilgtspējas Indeksa pētījumā ieguva augstāko – Platīna – apbalvojumu par ieguldījumu ilgtspējīgas, videi un sabiedrībai draudzīgas uzņēmējdarbības veicināšanā.
 

Uz priekšu